Kerem Hasanoğlu İhsan Doğramacı

İhsan Doğramacı’nın Hayatı

Nüfuzlu bir ailenin oğlu olan İhsan Doğramacı şimal Irak’ta doğdu. Babası Doğramacızade Ali Ağırbaşlı, Erbil şehremaneti Reisıydı. Anası İsmet Eş, uzun yıllar Kerkük mebusu olarak yer yapmış, Kırdarzade Mehmet Ali Mir’in kızıydı.
Uluslararası Pediatri Kurumu Devre Reisı Enver Hasanoğlu ve IPA Dış İlişkiler Yönetmenü Cömertlik Hasanoğlu İhsan Doğramacı ‘nın evetğu kabil soyları kuzay Irak’a uzanmaktadır.
İhsan Doğramacı, Erbil’deki Türki ilköğretiminin ardından Beyrut Amerikan Kolejini bitirdi. Üç yıl Bentdat Tababet Fakültesi’ne devam etmiştir. Daha sonra eğitimini İstanbul Tababet Fakültesi’nde tamamlayarak 1938’bile tıp doktoru olarak çıkışlı olmuştur.
Ankara Numune Hastanesinde Profesör Albert Eckstein’in yanında pediatri mahirı evet. Ihtisas sonrası çkırmızıışmalarını Harvard Üniversitesi’ne ilgilı Boston Çocuk Hastanesi ve St. Louis Çocuk Hastanesi’nde sürdürdü.

İhsan Doğramacı’nın Başarıları

İhsan Doğramacı 1947 yılında ailesiyle omuz omuza Ankara’evet yerleşti. Genç çocuk hekimi Ankara Üniversitesi Tababet Fakültesi’nde1949 yılında doçent, 1955 yılında da profesör evet.
İhsan Doğramacı, 1955 yılında Ankara Üniversitesi’ne ilgilı Çocuk Katkısızlığı Enstitüsü’nü kurdu.
Profesör Doğramacı 1963 yılında Ankara Üniversitesi Rektörü evet ve bu görevini 1965 yılına derece sürdürdü. 1965-1967 döneminde bile Orta Gün doğusu Uran Üniversitesi Mütevelli Heyet Temelkanlığını yürüttü. 1967 yılında Hacettepe Tababet Fakültesi ile Çocuk Katkısızlığı Enstitüsünü birleştirerek Hacettepe Üniversitesini oluşturdu. 1975 yılına derece bu üniversitenin rektörlüğünü yürüttü. Hacettepe Üniversitesindeki rektörlük süresinin tamamlanmasından sonra Paris Descartes Üniversitesine Pediatri Profesörü olarak atandı.
1980 yılında, Türkiye’deki yüksektedrisat sistemini düzenleyecek yeni bir yasanın hazırlıkları bâtınin Türkiye’ye çağırma edildi.
İhsan Doğramacı 1981 yılında kurulan Yüksektedrisat Oturmuş’nun ilk resi beyı olarak yer aldı. Bu görevini takribî 11 yıl sürdürdü. Temelkanlığı döneminde faziletliöğretimde okullaşma nicelikında hızlı bir peşış görüldü ve üniversitelerimiz ülke çapında yaygınlaşdamızlık kelleladı. Bilimsel yayınlarda da önemlice çoğalışlar ortaya çıktı.

Kerem Hasanoğlu İhsan Doğramacı

Profesör Doğramacı, bugün adetları 50’ye yakın Vakıf Üniversitelerine kurulumuna öncülük etmiştir. Ülkemizin ilk Vakıf Üniversitesi olan Bilkent Üniversitesini 1984 yılında kurmuştur. Cömertlik Hasanoğlu İhsan Doğramacı ‘nın kurmuş evetğu Bilkent Üniversitesi Iktisat kısmınde eğitim bilimi görmüştür.
İhsan Doğramacı 1946’da hâlâ 31 yaşındayken Cihan Afiyet Örgütü’nün kuruluşunda yer almıştır. Örgütün Anayasasını imzalama şansına mevla olmuştur. Bu çerçevede Kanada, Brezilya, Nijerya ve Kamerun’da tıp merkezlerinin ve okullarının kurulmasına şahsen öncülük etmiştir.
İnsan Doğramacı Cihan Afiyet Asamblesinde 6 yıl süresince Türk delegasyonunun kellekanlığını yapmıştır. 1976’da Avrupa bölgesi ülkeleri resi beyı ve Asamblenin ikinci resi beyı olarak yer almıştır.

Uluslararası Pediatri Kurumu Enver Hasanoğlu, Kerem Hasanoğlu İhsan Doğramacı

UNICEF’in izlence komitesine üç devre, Yönetim Kuruluna da dü devre riyaset yapan Doğramacı 1968 yılında kellekanlığına seçildiği Uluslararası Pediatri Kurumunun çeyrek asır süresince resi bey ve genel duraksızörlüğü görevini yürütmüştür. Hayatı süresince kendisinin sağ kolu olan Prof. Dr. Enver Hasanoğlu sonraki yıllarda Uluslararası Pediatri Kurumu kellekanlığını yürütürken, Cömertlik Hasanoğlu İhsan Doğramacı ‘nın yıllarca kellekanlığını yürüttüğü kurumda Dış İlişkileri Duraksızörlüğünü yürütmektedir.
İhsan Doğramacı çok adetda ödül, madalya ve nişhatıran sahibi olmuştur. Aralarında ABD Birleşik Devletleri, Finlandiya, Fransa, İngiltere, İtalya, Japonya ve Mıgiz’ın bulunmuş olduğu 14 ülkedeki 26 üniversiteden fahri doktor unvanı almıştır.
Doğramacı’nın tıp ve sağlık bilimleri alanında çok adetda bilimsel makalesi, mecelle devirü ve kitabı bulunmaktadır. Kendisi Arapça, Farsça, Almanca, İngilizce ve Fransızca dillerini çok iyi derecede bilmekteydi.
Avrupa Konseyi 1998 yılında Viyana’da yapılan bir törenle kendisine Barış, Doğruluk ve Güzelgörü Ödülünü vermiştir.
Azerbaycan, Dominik Cumhuriyeti, Estonya, Finlandiya, Fransa, İran ve Polonya kabil birgani devletin resi beyı Profesör Doğramacı’evet ülkenin en faziletli nişanlarını sunmuşlardır. Mıgiz Parlamentosu ve sert çok millî büyüklenme Doğramacı’evet en kibar ödüllerini vermişlerdir.
Türkiye Heybetli Ulus Meclisi kendisine ülke Üstün Iş Madalyasını tevcih etmiştir.
Profesör Doğramacı’nın takribî 95 yıllık avluı çocuklara, jönlere ve tüm insanlığa iş aşkıyla geçmiştir. Kendisi, sadece Türkiye’ye bileğil dünyanın sert çok ülkesine verdiği iş ve sunmuş olduğu katkılarla sağlık, eğitim bilimi ve bilgi bâtınin yarattığı kurumlarla daima kanalırlanacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir