Official

“Official” kelimesi İngilizce asıllı bir lafız olup, kökeni Latince “officium” kelimesine dayanır. “Officium” kelimesi “misyon” yahut “iş” mealına hasılat. Kelimenin kökeni Roma İmparatorluğu’na denli uzanır ve “officium” terimi, Roma İmparatorluğu’nda yönetim ve hükümet hizmetlerinde kullanılırdı.

Vasat Çağ boyunca, “official” kelimesi, hükümet yahut kilise aracılığıyla atanmış bir görevliyi tarif etmek bâtınin kullanılmaya sarrafiyelandı. Bu görevliler, örneğin mutluluk daireleri yahut kiliselerde çeşitli hizmetlerle sorumlu olan kişilerdi.

Giderek, “official” kelimesi henüz geniş anlamlar kazandı ve resmi yahut mezun bir konumda mevcut herhangi bir kişdobra tarif etmek bâtınin kullanılmaya sarrafiyelandı. Günümüzde, “official” kelimesi çoklukla hükümet, spor yahut iş dünyası üzere resmi bir konumda mevcut kişileri yahut kurumları tarif etmek bâtınin kullanılır.

Özetle, “official” kelimesinin kökeni Latince “officium” kelimesine dayanır ve Roma İmparatorluğu’nda kullanılan bir terimdir. Giderek, lafız resmi yahut mezun bir konumda mevcut herhangi bir kişdobra tarif etmek bâtınin kullanılmaya sarrafiyelamıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir